Anasayfa

İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü

 

 

 

Fransızca Hazırlık Programı

Bilkent Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerin Fransızca düzeyleri, Fransızca Hazırlık Programı tarafından düzenlenen Fransızca Yeterlilik Sınavı ile belirlenmektedir. Bu sınavın sonucuna göre Fransızca düzeyi yeterli bulunan öğrenciler, Fransızca Hazırlık Programı’ndan muaf tutulur. Fransızca düzeyi doğrudan bölümlerine başlamak için yeterli bulunmayan öğrenciler, belirlenen düzeyden başlayacak biçimde Fransızca Hazırlık Programı’na alınır. Fransızcası olmayan öğrencilerin ise Fransızca Yeterlilik Sınavına girmelerine gerek yoktur ve doğrudan Başlangıç düzeyinden başlamaktadırlar.

Fransızca Hazırlık Programı 2 düzeyden (Başlangıç ve Orta-İleri) oluşmaktadır. Her düzey birer akademik yarıyıldan (güz ve bahar) oluşmaktadır. Sınav sonucuna göre Orta-İleri düzeyden başlayan öğrenciler güz yarıyılı sonunda, Başlangıç düzeyden başlayanlar ise bahar yarıyılı sonunda Fransızca Hazırlık Programı’nı tamamlayabilir. Programı güz yarıyılı sonunda bitiren öğrenciler, bahar yarıyılında bölümlerine başlar.

Fransızca Hazırlık Programı’ndan muaf olmak için, Bilkent Üniversitesi tarafından kabul edilen bir dış sınava girip üniversite tarafından aranan düzeyde başarı göstermek de mümkündür. Bilkent Üniversitesi, DELF sınavını kabul etmektedir. Fransızca Hazırlık Programından muaf olmak için DELF B2 belgesi gerekmektedir. DELF B1 belgesi olanlar Başlangıç düzeyinden muaf olurlar ve doğrudan Orta-İleri düzeyden başlarlar.